V posledných 3 týždňoch sa prakticky každý deň stretávam s otázkou, aký bude mať pandémia Covid – 19 vplyv na realitný trh. Všetci očakávajú, že ceny nehnuteľností prudko klesnú. Ja sám si otázku, čo táto situácia urobí s realitným trhom kladiem niekoľkokrát denne. Preto som sa rozhodol podeliť sa s vami o môj názor a teda ponúkam aj niekoľko odpovedí.

Pokiaľ očakávate, že vám v nasledujúcich riadkoch napíšem odpovede v štýle, že do mesiaca sa ceny prepadnú o 10% a v priebehu 3 mesiacov bude prepad cien 20%, tak vás bohužiaľ nepoteším.

Hovoriť v tejto chvíli o tom, čo bude za mesiac, dva, prípadne o pol roka by bolo teraz čisté veštenie z kryštálovej gule. Ďalší vývoj je v prvom rade závislý od toho, ako dlho bude celá táto situácia trvať. Ďalšie dôležité faktory, ktoré budú mať vplyv na vývoj cien sú napríklad nezamestnanosť, rovnako tak aj podmienky za akých budú banky poskytovať hypotéky.

Pre túto chvíľu zatiaľ určite platí, že sa realitný trh v najbližších týždňoch radikálne spomalí. Majitelia nehnuteľností, ktorí budú chcieť predať, budú vyčkávať, aby nemuseli ceny znižovať. Rovnako tak aj developeri. Kupujúci, s výnimkou špekulatívnych nákupov, budú tiež s kúpou čakať z dôvodu neistoty.

V konečnom dôsledku to môže mať prínos práve pre kupujúcich, lebo sa zmení situácia v tom zmysle, že tak ako tomu bolo v posledných mesiacoch, nebude na jeden byt 10 záujemcov a preto aj kupujúci budú v lepšom postavení voči predávajúcim čo sa týka dohadovania o konečnej cene nehnuteľnosti.

Z dôvodu sprísňovania podmienok v bankách pri poskytovaní úverov sa dá rovnako očakávať, že hypotéku nedostane viac ľudí ako tomu bolo doteraz a preto stúpne záujem o prenájmy. V súvislosti s prenájmom môžeme tiež očakávať a to už vidíme aj dnes, že do ponuky pribudnú aj byty, ktoré v poslednom čase majitelia prenajímali výhradne na krátkodobé prenájmy (Airbnb).

Osobne však očakávam niečo oveľa podstatnejšie. Pokiaľ sa na najbližších pár mesiacov realitný trh spomalí, čo je takmer isté, môže to byť veľmi pozitívne. Pýtate sa prečo? Z jednoduchého dôvodu. Trh sa očistí od ľudí, ktorí na ňom nemajú vôbec čo robiť. Pýtate sa o kom hovorím? Hovorím o veľkom množstve realitných maklérov. Teda oni si hovoria makléri. Ja ich tak veľmi nerád označujem, lebo od realitných maklérov majú veľmi ďaleko.

Sú to ľudia, ktorí počas úspešných rokov, keď sa predáva veľmi ľahko sa rozhodnú, že sa budú venovať práci realitného maklérov. Bez minimálnych znalosti sa púšťajú do niečoho, čomu rozumejú o niečo málo viac ako samotní klienti. Vo väčšine prípadov to vyzerá tak, že takýto makléri skopírujú ponuku niekoho, kto sa rozhodne predávať nehnuteľnosť a inzerujú pod vlastným menom, lepšie povedané pod značkou realitnej kancelárie. Spoliehajú sa na to, že pri veľkom množstve záujemcov sa im niekto na inzerát ozve a takého záujemcu privedú, predávajúcemu. Za toto celé si nemajú problém vypýtať províziu kľudne aj 3% bez toho, že by vedeli niečo o nehnuteľnosti, bez toho, že by dali kupujúcemu alebo predávajúcemu akúkoľvek pridanú hodnotu. Ich jedinou prácou je, že dajú dohromady kúpnu zmluvu, stiahnutú z internetu a odnesú ju na kataster. Takže ich reálny náklad je niekde do 100eur, z toho 66 eur sú kolky na samotnom katastri. Bohužiaľ, vďaka takýmto maklérom je naše povolanie vnímané tak ako je.

Realitný trh sa môže zmeniť ešte v jednej veci. Pokiaľ klesne počet záujemcov, tak logicky už nebude tak ľahké predať nehnuteľnosť ako tomu bolo v poslednom období. Možno to naučí aj samotných majiteľov nehnuteľností tomu, aby predaj svojej nehnuteľnosti zverili naozaj človeku, ktorý si môže s kľudným svedomím povedať, že je realitný maklér a vo svojej práci je profesionál.

V posledných týždňoch som realizoval veľa prehliadok s klientmi, ktorých zastupujem pri kúpe nehnuteľností a rovnako tak aj sám, lebo niektorí klienti ma poverili hľadaním a výberom vhodnej nehnuteľnosti pre ich potreby, teda celý výber a dohodnutie podmienok nechali na mňa. Keď vidím prácu niektorých „maklérov“ alebo snahu niektorých majiteľov ako si predávajú nehnuteľnosť sami, ostáva mi veriť, že práve súčasná situácia bude dobrá práve na to, aby na realitnom trhu ostalo pôsobiť, čo najviac skutočných profesionálov, ktorí vedia svoju práce robiť naozaj kvalitne a poznajú celú problematiku.

Som presvedčený, že celú situáciu ohľadne Covid – 19 zvládneme bez väčších problémov nie len v realitnom svete, ale aj v ostatných sférach svojich životov. Treba byť hlavne optimista 🙂

Veľa zdravia a šťastia vám praje Peter Vizváry – realitnyprofik.sk