Právny servis s kvalitným právnikom.

Z dlhoročnej praxe viem, že pokiaľ má niekto seriózny záujem o vašu nehnuteľnosť, svoje rozhodnutie vám je schopný oznámiť ešte priamo na prehliadke, prípadne do niekoľkých hodín. Výnimkou môžu byť situácie, kedy si záujemcovia potrebujú overiť možnosti financovania v banke, pokiaľ tak neurobili predtým. Ale aj tu platí, ak majú skutočný záujem tak dokážu konať rýchlo.

Takže budeme predpokladať, že medzi záujemcami sa našiel niekto, kto prejavil záujem o vašu nehnuteľnosť, akceptuje cenu prípadne ste sa na nej dohodli a podali si ruky. Čo ďalej. Určite pre ďalší postup bude dobré pokiaľ vás záujemca oboznámi s tým, ako má v pláne celú kúpu financovať, či má vlastné prostriedky v plnej výške, prípadne bude kombinovať vlastnú hotovosť s hypotékou, alebo či prostredníctvom úveru bude riešiť celú sumu.

Spoločná dohoda a podanie si rúk je určite skvelá vec ale pamätajte na to, že väčšina z vás sa chystá urobiť asi najväčší obchod vo svojom živote.

Ako sa hovorí slovo robí chlapa, ale životné a pracovné skúsenosti mi vravia, že papier znesie veľa a preto sa snažte všetko na čom sa so záujemcami dohodnete podchytiť aj zmluvne. V prípade, že niekto prejaví o kúpu záujem, mal by to deklarovať aj inak ako len slovom. Ideálne riešenie je rezervačná zmluva prípadne zmluva o budúcej zmluve, súčasťou ktorých by mal byť rezervačný poplatok (zvyčajne 5% z kúpnej zmluvy) a ten by vám mal záujemca uhradiť na váš účet. Je jedno pre aký typ zmluvy sa rozhodnete, platí že v oboch prípadoch by ste sa mali obidve strany zaviazať k tomu, že urobíte všetko preto aby ste podpísali kúpnu zmluvu. Je aj taká možnosť, že záujemca bude mať hotovosť a bude chcieť podpísať priamo kúpnu zmluvu. Čo v zásade nie je problém. Dôležité je, aby ste všetky zmluvy, ktoré budete podpisovať mali kvalitné a preto sa nesnažte ušetriť na veľmi dôležitých dokumentoch, ktoré majú za cieľ ochrániť vás pri veľmi dôležitom rozhodnutí. Nespoliehajte sa na zmluvy stiahnuté kdekoľvek na internete. V prípade, že by došlo k akejkoľvek komplikácii, tak môže byť rozhodujúca jediná veta v zmluve. Kvalitný právny servis vám zabezpečí, že celý obchod prebehne v poriadku a vy budete mať v zmluve ošetrené všetky záležitosti, ktoré by ho mohli skomplikovať. Aj v prípade právnych služieb, platí už raz spomínané, že keď dvaja robia to isté, nie je vždy výsledok ten istý. Právo ako také má niekoľko odvetví/špecializácii a rovnako nie každý právnik je kvalitný. Preto skôr, než niekomu zveríte prípravu zmlúv prípadne celkové poradenstvo, zistite si na aké právo sa dotyčný právnik špecializuje. To, že je niekto kvalitný rozvodový právnik, ešte nie je zárukou že bude úplne zdatný obchodnom/realitnom práve.

Nevravím, že ho musí jeho iná špecializácia priamo diskvalifikovať, len by ste mali byť vo výbere právnych služieb ostražitý, zamerajte sa na prípadné referencie od ostatných klientov. Čo sa týka samotného procesu, určite odporúčam aby ste pri prevode finančných prostriedkov využili notársku úschovu prípadne bankovú úschovu (vinkuláciu) finančných prostriedkov. To znamená, že v momente keď podpíšete Kúpnu zmluvu, tak kupujúci prevedie finančné prostriedky do úschovy, kde do momentu prepisu nehnuteľnosti na katastri nebude môcť nikto disponovať. V prípade, že na liste vlastníctve už bude uvedený nový majiteľ, tak po predložení takého listu vlastníctva, notárovi, prípadne banke budú peniaze prevedené na váš účet. Je to najbezpečnejší spôsob, akým celú záležitosť ošetriť. Bohužiaľ stretol som sa s tým, že niektoré realitné kancelárie toto vôbec nevyužívajú a nechajú kupujúceho poslať priamo peniaze na účet kupujúceho pred alebo potom, čo podajú návrh na vklad. Radšej si nepredstavujem, čo by sa stalo keby kataster z nejakého dôvodu zamietol vklad, prípadne by ho z rôznych dôvodov zamietol. Niečo podobné sa deje síce len výnimočne, ale za svoju prax som sa už stretol s niekoľkými prípadmi.

Notárska úschova je najbezpečnejšie riešenie. Jednak podlieha poisteniu, nemá na ňu vplyv prípadná exekúcia oproti tej bankovej a určite vám ju pripraví každý notár, lebo v banke to býva zväčša dosť problém. Minimum pracovníkov tento proces ovláda a banky z toho nijak neprofitujú, takže moc túto službu klientom nechcú realizovať.